AktualityCestovanieZaujímavosti

Doprava v Las Vegas

Doprava v Las Vegas

Las Vegas je rozdelená na dve väčšie časti. Prvé je kompaktné centrum okolo ulice Fremont, prezývané Glitter Gulch, ležiacej blízko križovatky diaľnice Highway 95 a Interstate 15. Kasíny sú rozmiestnené medzi Fremont Street a Boulevard Strip, väčšina hotelov leží neďaleko Stripu, vzdialených asi 10 km od centra.

Orientácia v Las Vegas

Po centre Las Vegas a The Stripe je príjemné ísť pešo, aj keď to znamená, že za jeden deň prejdete okolo troch-štyroch komplexov kasín a hotelov. Ak plánujete ísť po svojich, nezabudnite, že ste v púšti a počasie môže byť neskutočne horúce.

Mesto často trpia dopravnými zápchami, orientácia v ňom nie je úplne jednoduchá. Ak si chcete auto prenajať, najviac požičovní sídli priamo na letisku. Parkovanie je zdarma a strážené parkoviská (sprepitné okolo 2 USD) sú v centre a na bulvári Strip.

 

Las Vegas-Parkovanie na letisku
Las Vegas-Parkovanie na letisku

 

Dopravné chrbticou Las Vegas je Monorail, teda vlastne jednokoľajova železnica. Tá je úplne ideálne pre pohyb po meste počas dňa, keď sa cez ňu dá dostať po všetkých turistických atrakciách pozdĺž triedy The Strip. Vo večerných hodinách je však kapacita Monorail absolútne nedostačujúca a pre návraty zo zábavných podnikov preto radšej voľte taxi. Jednorazová lístok na Monorail vyjde na 5 $, spiatočná na 9 $ a možno zakúpiť aj celodenné preukaz za 15 $.

Taxíkov jazdí po meste toľko, že si tu nemusíte zašpiniť ani topánky. Stačí zamávať …

Taxíky sú asi tou najjednoduchšou variantou, ako sa v Las Vegas dostať z jedného miesta na druhé. Vodič taxíka je povinný na začiatku jazdy zapnúť taxameter a na vami požadované miesto vás doviezť po najkratšej možnej trase. Ak si budete chcieť zastaviť taxík priamo na ulici, pravdepodobne budete mať smolu – vozy taxislužby nesmú zastavovať len tak na ulici, pretože by spomalili prevádzku.

Bežný taxik v las vegas. Jazdia tu rôzne druhy aj bežné žlté taxi ako v New Yorku
Bežný taxik v las vegas. Jazdia tu rôzne druhy aj bežné žlté taxi ako v New Yorku

Lacnejšiou, ale pomalšou alternatívou za Monorail sú autobusové linky. Tie prakticky všetky zachádzajú na hlavný bulvár The Strip, odkiaľ sa potom rozbiehajú po okraji mesta. Lístky do autobusov sa kupujú buď v automatoch na zastávkach, alebo priamo u vodiča, kde je však potrebné zaplatiť presnú sumu. Jednosmerný lístok pritom vyjde na prijateľnychj 2 $ a jednodňové cestovné stojí 5 $.

 

RTC zbernicový systém
2 základné trasy
– pozdĺž Gazy- s názvom Deuce- 24 hodín denne každých 12 až 30 minút
-pozdĺž Strips- s názvom Dowtown Express -9h denne od 00.30 každých 12 až 15
minút
-najnovšie funguje aj trasa WestcliffAirport Expres- 24 hodín denne, každých 20
minút v rannej spičke, 30 minút v poobednej a inak každú hodinu
Cestovné je 6 dolárov na 2
hodiny, 8 dolárov na 24
hodín a 20 dolárov na 3 dni.
PreWestcliffAirport expres2
doláre jedna cesta.

 

Niekoľko stredísk poskytuje pravidelnú kyvadlovú dopravu pre všetkých
cestujúcich zdarma.
Najznámejší je fialový autobus, ktorý opustí Hard Rock Hotel and Casino a
zastavuje u rôznych ďalších hracích a zábavných stredísk premáva od 10.00 do
19.00 .Ostatná kyvadlová doprava je k dispozícii v závislosti oo konkrétneho
hotela alebo kasína a interval je spravidla 30 minút

Las Vegas-Big Bus
Las Vegas-Big Bus

Las Vegas limuziny doprava

Ako sa dopraviť do Las Vegas

 

Lietadlom

Z Prahy alebo Viedne sa štandardné ceny leteniek pohybujú od 400 do 1000 €. Letenky ideálne zarezervujte 2 mesiacov pred odletom. V prípade akčných cien sa môžete dostať aj na úroveň okolo 300€ pri odlete z Prahy.

Doba letu do Las Vegas je priemerne 18 hodín aj s prestupom.

McCarran International Airport (LAS) obsluhuje pomerne veľký počet domácich i medzinárodných aeroliniek, vrátane Southwest Airlines a US Airways. Na letisku si za tri doláre môžete prenajať vozík na batožinu. Na hotel sa z letiska môžete dopraviť kyvadlovou dopravou, prenajatým autom, taxíkom (za neho zaplatíte 10 – 20 dolárov) alebo limuzínou (35 dolárov). Systém objednávanie taxi je dobre prepracovaný, dispečer vás navedie priamo k označenému stanovišti, kde na vás už bude čakať taxikár, ktorému navyše nemusíte dávať prepitné. Rovnako ako v iných mestách, aj v Las Vegas sa môže stať, že taxikár bude chcieť zneužiť vašej neznalosti mesta. Ak bude taxikár chcieť ísť skrz tunel I-15, poproste ho, či si vymyslite nejakú historku, aby tunel obišiel. Za prejazd sa platí 10 dolárov – ak vodič neuposlúchne vašej žiadosti, môžete sa sťažovať na Nevada Taxi Cab Authority. Autobus linky 108 vás z letiska odvezie až ku kongresovému centru a hotelu LV Hilton, pričom jedna cesta stojí len 1,25 dolára

Wifi je na letisku zadarmo a bez časového obmedzenia.

 

Autom

Diaľnicu I-15 pravidelne upchávajú obyvatelia južnej Kalifornie, ktorí jazdia do Las Vegas na víkendové výlety. Buď sa teda pripravte na čakanie v dlhých kolónach, alebo si vyberte čas jazdy mimo špičky. Taktiež pamätajte na to, že prechádzate púšťou – majte zo sebou dostatočné zásoby vody a pravidelne ju pite. Teploty prevyšujúce 48 ° C telo veľmi rýchlo dehydrujú, čo má za následok neblahý vplyv na organizmus.

Cesta I_15 las vegas
Cesta I_15 las vegas
Cesta I_15 las vegas
Cesta I_15 las vegas

Autobusom

  • U GotoBus si môžete kúpiť lístky niekoľkých dopravcov, ak do mesta chcete prísť z Anaheimu, Los Angeles a San Diega.
  • Greyhound prevádzkuje linky zo Salt Lake City v Utahu, Kingman v Arizone a z Los Angeles.
  • LuxBus ponúka denné výlety z / do Los Angeles, San Diega a Anaheimu.
  • Starline Tours ponúka lístky do Anaheimu a Hollywoodu.

Všetky informácie o MHD v Las Vegas nájdete na oficiálnom webe dopravcu alebo si stiahnite aplikáciu do vášho smartfónu. Pre Android sťahujte TU a pre Apple TU

Značky
Zobraziť viac

Mohlo by sa Vám páčiť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Doporućujeme prezrieť

Close
Close
Close