AktualityCestovanieZaujímavosti

Hoover Dam

Hooverova priehrada

Info

  • Adresa: Nevada 89005, Spojené štáty americké
  • Dátum začiatku stavby: 1931
  • Výška: 221 m
  • Architekti: Henry J. Kaiser, Gordon Kaufmann

Ak sa vydáte do Las Vegas, nemôžete si nechať ujsť technický zázrak, ktorý leží od mesta hazardu len hodinu cesty. Gigantická Hooverova priehrada prichystá nezabudnuteľný zážitok nielen všetkým technicky založeným dušiam ale navyše vám tiež umožní oddýchnuť si na chvíľu od svetiel lasvegaských neónov.

Priehrada bola vybudovaná predovšetkým preto, aby skrotila mohutnú rieku Colorado. Tá totiž počas devätnásteho storočia často spôsobovala záplavy a ničila úrodu v hodnote miliónov dolárov. Cieľom teda bolo získať nad tokom rieky kontrolu a tiež ju využiť ako zásobáreň vody a zdroj energie. V roku 1928 podpísal americký prezident Coolidge projekt na výstavbu budúcej priehrady a o tri roky neskôr sa stavební robotníci dali do práce.

Vodné dielo nieslo pôvodne názov „Boulder Dam“, podľa kaňonu Boulder, v ktorom mala byť priehrada vybudovaná. Nakoniec bola síce postavená v Čiernom kaňone, ale meno jej už zostalo. Až dvanásť rokov po dokončení bola priehrada pomenovaná na počesť 31. prezidenta Spojených štátov amerických Herberta Hoovera, jedného z najväčších podporovateľov jej výstavby.

Hoover Dam rok 1941
Hoover Dam rok 1941

 


Hoover Dam ako atrakcia

Na stavbe pracovalo 21 000 ľudí a priehrada sa budovala v časoch nezamestnanosti počas hospodárskej krízy, takže každý si svojej práce nesmierne vážil. Pre stavebných robotníkov bolo pri priehrade vybudované mestečko Boulder City, v ktorom najskôr provizórne prespávali v prostých stanoch, neskôr pre nich začali vznikať prvé obydlia.

V tomto mestečku platil prísny zákaz hazardných hier a alkoholu, avšak Las Vegas so svojimi uvoľnenými mravmi bolo neďaleko. Robotníci teda v čase víkendového voľna jazdievali do lasvegaských herní a krčiem často hromadne jazdili a míňali tu svoje zarobené peniaze. Mimochodom v mestečku Boulder City platí zákaz hazardu dodnes.

Boulder City Nevada
Boulder City Nevada

 

Stavba priehrady bola dokončená len za štyri roky, teda o dva roky skôr, než predpokladal pôvodný plán. Išlo o najväčšiu priehradu na svete a o najctižiadostivejší americký inžiniersky projekt od výstavby Panamského kanála na začiatku 20. storočia.

Slávnostná otváracia ceremónia sa konala v septembri 1935 a zúčastnil sa jej tiež vtedajší americký prezident Franklin Roosevelt, ktorý vtedy hovoril o „zázraku 20. storočia“ k desaťtisícovému davu.

Keď bolo priehrada dokončená, zástupy ľudí z celých USA sa na tento technický zázrak chceli prísť pozrieť. Neďaleké Las Vegas bolo vtedy ešte zapadnutým mestečkom uprostred púšte a bravúrne sa chopilo jedinečnej príležitosti. Poskytovalo turistom ubytovanie, reštaurácie i možnosti zábavy a turistický ruch v ňom začal prekvitať.

Hoover Dam
Hoover Dam

 


Keď bola priehrada dobudovaná, jednalo sa o najväčšiu priehradu na svete. Dnes už drží prvé miestečko priehrada Jinping-I-Dam v Číne z roku 2013. Priehrada Hoover Dam je v súčasnosti druhou najväčšou v USA, po priehrade Oroville Dam v severnej Kalifornii.

Hoover Dam zásobuje vodou vyše 18 miliónov ľudí v Nevade, Arizone a Kalifornii, pre ktoré tiež vyrába elektrickú energiu. V prevádzke je tu sedemnásť generátorov.

Elektráreň každoročne navštívi viac ako milión návštevníkov a ešte oveľa viac ich prechádza hrádzou pri ceste z Las Vegas do Grand Canyonu. Úzka a kľukatá cesta, po ktorej každý deň prejde okolo 16 tisíc áut, je miestom častých dopravných nehôd. V budúcnosti by preto mala byť prevádzka z hrádze odklonená a malo by dôjsť k výstavbe moderného mostu. Pri vstupe do elektrárne sa pred vami otvorí úvodna hala, kde si môžete prezrieť obrazy a historické fotografie zo stavby priehrady. Je až neuveriteľné, v akých podmienkach museli vtedy robotníci pracovať.

Hoover Dam Interier
Hoover Dam Interier

 

  

Priehrada Hoover Dam je z Las Vegas vzdialená necelých 50 km. Ak máte k dispozícii auto, môžete sa k nej dostať po ceste č. 93. Treba však počítať s tým ako sme spominali, že posledný úsek cesty je kvôli serpentinám a strmej ceste iba pre skúsených vodičov.

V interiéroch sa nachádza aj kinosála, kde je pre návštevníkov pripravený historický vzdelávací film s naozaj zaujímavými zábermi. V sprievode pracovníka elektrárne sa potom výťahom spustíte o 150 metrov nižšie, kde sa nachádza obrovská hala s generátormi. Vypočuť si potom môžete odborný výklad od zamestnanca návštevníckeho centra, ktorý vám iste rád odpovie aj na vaše  otázky. Unikátny a nezabudnuteľný je pohľad z vrchu hrádze. Pred vami sa otvorí nekonečná a nádherná krajina zdobená červenými skaliskami, ktoré vytvárajú podivuhodné scenérie.

V Las Vegas však existuje veľké množstvo cestovných kancelárií a agentúr, ktoré ponúkajú cenovo prijateľné exkurzie k priehrade, často spojené s výletom ku Grand Canyonu alebo ďalším turisticky atraktívnym miestam. Vydať sa k priehrade môžete napríklad aj počas špecializovaných prehliadok na bicykli či v terénnom voze.

U priehrady sa nachádza návštevnícke centrum, v ktorom sa dozviete podrobnosti o stavbe tohto mohutného projektu a môžete sa zúčastniť aj niektorej z organizovaných prehliadok miestnej vodnej elektrárne.

Rieka Colorádo a Hoover Dam
Rieka Colorádo a Hoover Dam

 

Za zmienku určite stojí aj priľahlé jazero a nádrž priehrady Lake Mead s ostro modrou hladinou, ktorá kontrastuje s okrovo sfarbenou púšťou a vyčnievajúcimi vrcholkami hôr. Jedná sa o najväčší umelo vytvorený rezervoár v USA s takmer 900 kilometrami pobrežia.

Oblasť jazera bola v šesťdesiatych rokoch vyhlásená za prvú Národná rekreačná oblasť v Amerike. Na jeho pobreží sa nachádza niekoľko možností ubytovania, či už v hoteloch alebo v kempoch. V ponuke je tiež množstvo vodných aktivít a športov alebo vyhliadkové plavby. V oblastiach ako Boulder Beach, Las Vegas Bay alebo Lake Mead Marina nájdete reštaurácie, prístavy a ponuku rôznorodých aktivít.

Lake Mead Nevada
Lake Mead Nevada

 

Parkovanie a Tipy

Hoover Dam leží kúsok od diaľnice I-93, približne 45 minút jazdy autom z centra Las Vegas. Príchod k priehrade je po ceste Nevada State Route 172. Berte do úvahy, že po priehrade sa nedá autom prejsť smerom do Arizony. Vždy je nutné sa vrátiť späť do Nevady.

Približne jednu míľu od priehrady leží kontrolné stanovisko, ktorým je nutné prejsť. V prevádzke je 24 hodín denne a okrem vašich dokladov čakajte tiež kontrolu vozidla. Parkovisko najbližšie pri priehrade je spoplatnené cenou 7 dolárov, na priehrade sa parkovať nedá. Vzdialenejšie parkovacie plochy sú bezplatné, ale čakajte dlhšiu prechádzku.

Turistické centrum vnútri Hoover Damu je otvorené približne od 9:00 do 16:00 hodín, líši sa podľa ročných období. Pre aktuálne informácie doporučujeme navštíviť oficiálne web. Vstupné pre dospelých od 17 rokov vyjde na 11 dolárov, seniori od 62 rokov a juniori od 4 do 16 rokov zaplatia 9 dolárov.

Zaujímavosti

Najvyššej úrovne hladiny sa dosiahlo v roku 1983 v dôsledku neobyčajne vysokých zrážok na západe USA ako výsledok javu El-Niňo.

Priehradu je možné zahliadnuť v niekoľkých filmoch. Tým najznámejším je asi „Transformers“, alebo film „Len blázni sa ponáhľajú“ v hlavnej úlohe zo Salma Hayek a Matthewom Perrym.

V dokumente Život po ľuďoch (Life After People), ktorý rozvíja hypotetickú otázku, čo by sa dialo s planétou po zániku ľudstva, je Hoover Dam kandidátom na elektráreň schopnú pracovať najdlhšie na svete bez pomoci človeka. Podľa odhadov roky až desaťročia. Zostala by zdrojom nočného osvetlenia.

Pri stavbe priehrady zahynulo celkom 112 osôb a tiež tu zohrala svoju úlohu krutá náhoda. Prvým zomrelým bol J. G. Tierney, ktorý zomrel 20. decembra 1922 pri terénnom prieskume. Posledným zomrelým bol jeho syn Patrick W. Tierney, ktorý sa utopil o 13 rokov neskôr.

Mapa

Online Dokument

Fotogaléria

Značky
Zobraziť viac

Mohlo by sa Vám páčiť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Doporućujeme prezrieť

Close
Close
Close