AktualityArchitektúra a Mestské častiBudovyCestovanieChcem do Las VegasHistóriaKultúraZaujímavosti

Las Vegas Strip

Las Vegas Strip

Info

 • Dĺžka: 6,759 km

Las Vegas Strip je bulvár s dĺžkou 6,8 km v metropolitnej oblasti Las Vegas v Nevade v USA, súčasť ulice Las Vegas Boulevard. Strip sa nenachádza priamo v meste Las Vegas, ale začína u jeho južnej hranice a pokračuje na juh cez Winchester a Paradise.

Na Stripu sa nachádza rad najväčších hotelov, kasín a zábavných rezortov na svete, čo z neho robí jednu z najznámejších turistických destinácií v USA i na svete.

Pohľad na Las Vegas Strip
Pohľad na Las Vegas Strip

Prvé kasíno

Prvé kasíno postavené na Highway 91 bol klub Pair-o-Dice v roku 1931, ale prvým, na ktorom je v súčasnosti Strip, bol El Rancho Vegas, otvorený 3. apríla 1941 a disponoval 63 izbami. Toto kasíno stalo takmer 20 rokov predtým, ako bolo zničené požiarom v roku 1960. Jeho úspech priniesol druhý hotel ktorý sa volal Last Frontier, v roku 1942. Organizované zločiny, ako napríklad New York Bugsy Siegel, sa veľmi zaujímali o tieto hotely a roku 1946 si postavily vlastný ktorý pomenovaly Desert Inn. Otvorili ho v roku 1950. Financovanie mnohých projektov bolo poskytnuté prostredníctvom americkej Národnej poisťovacej spoločnosti.

Hotel Last Frontier rok 1940
Hotel Last Frontier rok 1940

Svetlá pozdĺž pásma Las Vegas Stripu boli zhasnuté v znamení rešpektu pre šiestich umelcov po ich smrti. Sú to Elvis Presley (1977), Sammy Davis Jr (1990), Dean Martin (1995), George Burns (1996), Frank Sinatra (1998), bývalý basketbalový tréner UNLV Jerry Tarkanian (2015) a Don Rickles (2017).

Svetlá Stripu boli neskôr v roku 2017 zhasnuté ako pamätník obetiam masového vyčínania na koncerte v hotely Mandala Bay, ktorý sa konal vedľa pásma. Zomrelo vtedy 55 ľudí ktorých zabil miestny obyvateľ streľbou z hotela Mandala Bay.

Pamatník obetiam pri strelbe z hotela Mandala Bay
Pamatník obetiam pri strelbe z hotela Mandala Bay

V roku 2005 Clark County premenoval časť priemyselnej cesty (južne od ulice Twain) ako Dean Martin Drive. V snahe prilákať rodiny s detmi, strediská ponúkli viac atrakcií zameraných na mládež, ale mali len obmedzený úspech. MGM Grand otvorila v roku 1993 MGM Grand Adventures Theme Park , ale park bol zatvorený v roku 2000 z dôvodu nedostatku záujmu. Podobne v roku 2003 uzavreli ostrov Treasure Island. Hotel s casínom ale normálne funguju.

MGM grand adventures park rok 1999
MGM grand adventures park rok 1999

Okrem rozsiahlych hotelov, kasín a stredísk je Strip domovom niekoľkých menších kasín a ďalších atrakcií, ako napríklad M & M World , Adventuredome a Fashion Show Mall . Od polovice deväťdesiatych rokov 20. storočia sa Strip stala obľúbenou osláv Nového Roku.

Las Vegas oslava nového Roka 2017
Las Vegas oslava nového Roka 2017

 

Posledné roky (2000-súčasnosť)

Vďaka otvoreniu stredísk Bellagio,Venetian,Palazzo,Wynn a Encore sa počas väčšiny rokov stala Strip k luxusnému špičkovému segmentu, zatiaľ čo niektoré staršie strediská pridali veľké rozširovanie a rekonštrukcie. Vysokokvalitné jedlá, špecializované maloobchodné predajne, kúpele a nočné kluby sa čoraz častejšie stali možnosťami pre návštevníkov okrem hazardných hier vo väčšine letovísk.

Panoráma Las Vegas. Takto vyzerá dnes
Panoráma Las Vegas. Takto vyzerá dnes

 

.V roku 2004 MGM Mirage oznámila plány na projekt CityCenter, ktorý je projektom na plochu 27 hektárov a viac z ako 7 miliárd dolárovovou investíciou v lokalite hotela Boardwalk a susediacich pozemkov. Skladá sa z hotelových, kasínových, bytových, maloobchodných, umeleckých, obchodných miest. CityCenter je v súčasnosti najväčším takým komplexom na svete. Stavba sa začala v apríli 2006 a väčšina prvkov tohto projektu bola otvorená na konci roka 2009. V roku 2006 stratila Las Vegas Strip dlhoročný status ako najvyťažujúcejšie centrum hazardných hier na svete, ktoré sa dostalo na druhé miesto za Macau.

Las Vegas-CityCenter
Las Vegas-CityCenter

V roku 2012 postavily na Stripu vyhliadkove koleso High Roller Ferris a obchodnú oblasť zvanú The Promenade LINQ.  Las Vegas Festival Grounds sa otvoril v roku 2015. V roku 2016 otvorili T-Mobile Arénu.

High Roller Ferris Las Vegas
High Roller Ferris Las Vegas
T-mobile aréna v las vegas
T-mobile aréna v Las Vegas

 

Budúci vývoj na Stripe

Resort Monte Carlo sa má dokončiť do konca roka 2018. Investícia do tohto rezortu bola 450 miliónov dolárov od spoločnosti Park MGM.

Prvá fáza parku Wynn Paradise s 1500 izbovou hotelovou vežou, lagúnou a plážovými zariadeniami sa očakáva, že sa dokončí na začiatku roka 2019.

Hotel Hard Rock a kasíno boli odkúpené a budú prestavané na Virgin Hotel Las Vegas koncom jesene 2019.

Výstavba Las Vegas Stadium sa začala v septembri 2017 a očakáva sa, že bude dokončená v čase pre sezónu NFL 2020.

Výstavba komplexu All Net Arena sa očakáva, že bude dokončená do jari 2020.

Spoločnosť Genting Group si v roku 2013 kúpila pozemok Stardust s plánmi vybudovať a otvoriť Resorts World Las Vegas v roku 2020.

Las Vegas Sands a Madison Square Garden plánujú vybudovať arénu za rezortmi Palazzo a Venetian do konca roka 2020.

Drew Las Vegas sa do konca roka 2020 zmienilo o 4 000 izbovom stredisku a kasíne.

Wynn Resorts si v decembri 2017 kúpil pozemok New Frontier a oznámil, že plánuju hotel pre 2 000 ľudí.

Medzi 2.polrokom 2018 a letom 2021 bude investovaných 140 miliónov dolárov na modernizáciu Stratosphere.

Nedokončené železné koleso Skyvue je na predaj, rovnako ako aj bývalý motel La Concha.

Skyvue v Centre Las Vegas.
Takto by malo vyzerať železné koleso Skyvue v Centre Las Vegas. Jeho Výstavba bola zastavená a je na predaj.

Doprava na Stripe

RTC Transit (predtým Citizen Area Transit alebo CAT) poskytuje autobusovú dopravu na pásme s dvojpodlažnými autobusmi známymi ako The Deuce . Deuce prechádza medzi Mandalay Bay na južnom konci Stripu a na stanicu Welcome to Fabulous Las Vegas,ďalej na terminál South Transfer Terminal  a do Bonneville Transit Center (BTC) a na ulici Fremont Street v centre Las Vegas zastavuje v blízkosti každého kasína. RTC tiež prevádzkuje expresný autobus nazvaný Strip a Downtown Express (SDX). Táto trasa spája Strip s Las Vegas Convention Center a Downtown Las Vegas na severe, s zastávkami na vybraných hoteloch a nákupných atrakciách (Las Vegas Premium Outlets North & South).

Autobus Deuce v Las Vegas
Autobus Deuce v Las Vegas

Na západnej strane pásma pôsobí aj niekoľko bezplatných električiek:

 • Mandalay Bay Tram, ktorá spája Mandalay Bay , Luxor a Excalibur
 • Aria Express spojenie Monte Carlo ,nákupne centrum Crystals (tiež zastávka pre Aria ) a Bellagio
 • Medzi ostrovom Treasure a The Mirage
MandalaBay Tram v Las Vegas
MandalaBay Tram v Las Vegas

Atrakcie na Stripe

Golf

V roku 2000 klub Bali Hai otvoril južne od Mandalay Bay a Strip golfové ihrisko. V posledných rokoch boli odstránené všetky golfové ihriská ako napríklad golfové ihrisko Desert Inn,Tropicana Country Club a golfové ihrisko Dunes, aby sa uvoľnila cesta pre stavebné projekty. V roku 2005 otvoril Wynn Las Vegas remodelované golfové ihrisko, ktoré je poskytované iba hotelovým hosťom. V roku 2016 sa v blízkosti Stripu otvoril TopGolf pre turistov.

TopGolf Las Vegas
TopGolf Las Vegas

Zábavné parky a šialené jazdy

Strip je domovom mnohých zábavných parkov a šialených jázd. Tie obsahujú:

 • Big Shot
 • X-Scream
 • SkyJump Las Vegas
 • Adventuredome
 • The Roller Coaster
 • High Roller
Atrakcia XScream v Las Vegas
Atrakcia XScream v Las Vegas
SkyJump Las Vegas
SkyJump Las Vegas
Adventuredome Las Vegas
Adventuredome Las Vegas
The Roller Coaster
The Roller Coaster
Atrakcia High Roller Ferris Las Vegas
Atrakcia High Roller Ferris Las Vegas

 

Nákupy

 • Bonanza Gift Shop sa účtuje ako „najväčší obchod s darčekmi na svete“ s viac ako 40 000 metrov štvorcových (3 700 m 2 ) nákupných priestorov.
 • Shopp v Palazzo ponúka luxusné obchody vrátane jediného obchodného domu Barneys New York v Las Vegas .
 • Fashion Show Mall je priľahlé k ostrovu Treasure Island a naproti Wynn Las Vegas .
 • Grand Canal Shoppes je luxusný obchod, ktorý je spojený s Benátkovimi kanálmi s gondolami.
 • Promenáda LINQ je otvorená obchodná, stravovacia a zábavná oblasť, ktorá sa nachádza medzi letoviskami The Linq a Flamingo, ktoré sa začali v januári 2014 plynulo otvárať. Vedie z vchodu do atrakcie High Roller .
 • Miracle Mile Shops je súčasťou hotela Planet Hollywood .
 • Caesars Shop je luxusný nákupný dom spojený s Caesars Palace , s viac ako 160 obchodmi a 11 reštauráciami.
 • Crystals  je luxusné módne mólo v CityCenter .
 • Harmon Corner je trojpodlažný obchodný dom nachádzajúci sa vedľa Planet Hollywood s obchodmi a reštauráciami.
 • Showcase Mall je vedľa rezortu MGM Grand a môžete tam vidieť 30 metrovú sklenenú fľašu Coca-Coly.
 • Park, krátka východozápadná ulica medzi rezortmi Monte Carlo a New York-New York, je parkom podobný bulvár lemovaný maloobchodnými predajňami a reštauráciami, a vedie k T-Mobile Arene.
Obchody v Ceasar Palace v Las Vegas
Obchody v Ceasar Palace v Las Vegas
Showcase Mall
Showcase Mall

Zábava

Las Vegas Strip je známy svojimi salónikmi, showroommi, divadlami a nočnými klubmi; Väčšina atrakcií a prehliadok na Strip sa nachádza na hotelových kasínoch. Niektoré z najpopulárnejších voľných atrakcií viditeľných zo Stripu sú vodné fontány v Bellagio , sopka v The Mirage a Fall of Atlantis a fontána festivalu v paláci Caesars . Existuje tu niekoľko vystúpení Cirque du Soleil , napríklad  v MGM Grand, O v Bellagio, Mystère na Treasure Island, Zumanity v New York-New York , Criss Angel Mindfreak v Luxor.

Fontána pred rezortom Bellagio
Fontána pred rezortom Bellagio

 

V Las Vegas pôsobili mnohí významní umelci vrátane Elvisa Presleyho , Franka Sinatry , Judy Garlandovej , Wayne Newtonovej , Lizy Minnelliovej , Dean Martina , Sammy Davisovej, Celine Dion , Britney Spears , Barry Manila , Cher , Elton John , Bette Midler , Donny a Marie Osmond , Garth Brooks , Jennifer Lopez , Reba McEntire , Mariah Carey , Shania Twain a Olivia Newton.

Jediné kino priamo na Strip bolo 10-screen Regal Showcase v Showcase Mall. Divadlo sa otvorilo v roku 1997 a prevádzkovala ho spoločnosť Regal Entertainment Group až do jej uzavretia v roku 2018.

Elvis Presley v Las Vegas
Elvis Presley v Las Vegas

Strip je domovom mnohých zábavných zariadení. Väčšina stredísk má showroom, nočný klub alebo živú hudbu. Nato sú postavené viacúčelové arény. Hlavné arény sú:

 • Net Resort Arena
 • AXIS
 • Koloseum v paláci Caesars
 • Las Vegas Festival Grounds
 • Mandalay Bay Events Center
 • MGM Grand Garden Arena
 • T-Mobile Arena
Coloseum v paláci Ceasar Las Vegas
Coloseum v paláci Ceasar Las Vegas
Značky
Zobraziť viac

Mohlo by sa Vám páčiť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Doporućujeme prezrieť

Close
Close
Close