AktualityCestovanieHotely a KasínaZaujímavosti

Stratosphere

Kasíno,Hotel a Vyhliadková veža v jednom Las Vegas

Info

  • Adresa: 2000 S Las Vegas Blvd, Las Vegas, NV 89104, Spojené štáty americké
  • Začiatok stavby 1994
  • Koniec stavby 1996
  • Otvorenie 30. apríl 1996
  • Anténa/veža 350,22 m
  • Strecha 280,72 m
  • Najvyššia vyhliadka 329 m (Big Shot)

Lasvegaske panoráma by nebolo úplné bez stavby s názvom Stratosphere – vyhliadkovej veže, hotela a kasína v jednom. Veža s výškou 340 metrov rozhodne neprehliadnete a zbadáte ju tiež vo väčšine filmov, ktorých dej sa v meste hazardu odohráva. Okrem vyhliadky tu na vás čakajú tiež tie najbláznivejšie adrenalínové atrakcie, ktoré vo Vegas môžete vyskúšať.

Stratosphere stojí len kúsok od slávnej lasvegaskej oblasti Strip, teda úseku, na ktorom nájdete drvivú väčšinu hlavných turistických atrakcií. Často sa dočítate mylnú informáciu, že Stratosphere je súčasťou Stripu, nie je to však pravda, pretože komplex nájdete asi pol kilometra za jeho severným koncom.

Stratosphere Las Vegas
Stratosphere Las Vegas

Veža, ktorá sa týči do výšky 350 metrov, je dominantou celého rezortu Stratosphere, vynikajúcim orientačným bodom a navyše akúsi hranicou medzi Strip a starým centrom mesta, tzv. Downtown. A nie je to veža len tak hocijaká, jedná sa totiž o najvyššie voľne stojacú vyhliadkovú vežu v USA a druhou najvyššou na západnej pologuli (prvé miesto drží veža CN Tower v kanadskom Toronte).

Stratosphere Las Vegas Panoráma
Stratosphere Las Vegas Panoráma

História

Tým, kto stojí za stavbou najvyššej budovy v Las Vegas, bol muž menom Bob Stupak. Do mesta hazardu sa prisťahovalo už na začiatku 70. rokov a pôvodne skúšal predávať zľavové kupóny do miestnych reštaurácií. Následne v Las Vegas založil Múzeum hazardu (Bob Stupak ‚s World Famous Historic Gambling Museum), ktorého múry vraj boli polepené skutočnými dolárovými bankovkami.

Osud tomu však chcel, že len dva mesiace po otvorení múzea jeho zakladateľ už len bezmocne prizeral, ako stavba a jeho doláre oblepené múru mizne v plameňoch. Stupak však vytrval a svojho sna o rozprávkovom zbohatnuti v Las Vegas sa nevzdal. Už po piatich rokoch na rovnakom mieste otvoril opulentné kasíno Vegas World, ktoré s ročným obratom 100 miliónov dolárov fungovalo až do roku 1995.

Kasíno Vegas World 1979
Kasíno Vegas World 1979

Už v čase úspešného fungovania kasína však Stupak začal premýšľať nad novým projektom. Jeho plánom bolo vybudovať vo Vegas veľký rezort, ktorého dominantou by bola veža podobná Eiffelovej veži v Paríži. Jej výška mala byť ohromujúca, celých 553 metrov.

Plány však nevyšli tak, ako si Stupak prial – kvôli blízkosti medzinárodného letiska McCarran a ohrozenie leteckej prevádzky musel pôvodne plánovanú výšku výrazne znížiť. S podobou stavby boli tiež problémy – pozemok, na ktorom mala vežu stať, mal totiž príliš úzky pôdorys a širokej základy „à la Eiffelovka“ by sa na neho skrátka nezmestili.

Eiffelovku nakoniec vo Vegas postavil niekto iný a dnes je replika parížskej dámy s výškou 165 metrov súčasťou hotela a kasína Paris Las Vegas. Aj keď Stupákové plány krížilo všetko čo sa dalo, ani vtedy sa nevzdal. Rozhodol sa kontaktovať jednu texaskú firmu, ktorá sa špecializovala na stavby veží s rádiovými prijímačmi.

Plán konečne vyšiel a po viac ako dvoch rokoch stavebných prác bol komplex Stratosphere konečne slávnostne otvorený. Došlo k tomu posledný aprílový deň roku 1996.

Vnútri vo veži Stratosphere
Vnútri vo veži Stratosphere

Celý komplex Stratosphere sa skladá zo samotnej veže a tiež z budovy, ktorá k nej prilieha. V nej nájdete ubytovacie kapacity – celkom 2427 izieb, pričom tie štandardné nie sú nijako závratne drahé. Ak využijete ubytovanie v komplexe, máte tú výhodu, že s kartičkou od izby máte vstup na vyhliadku na veži zdarma.

Okrem hotela nájdete v budove reštaurácie, bary, obchody, množstvo služieb a samozrejme kasíno. Miestni hráčsky revír sa chváli plochou 7400 m2 a okrem miestností na hranie pokru tu môžete vyskúšať niektorý z 1500 hracích automatov.

Stratosphere Kasíno
Stratosphere Kasíno

Čo však návštevníkov Las Vegas zaujíma predovšetkým, je samotná veža. Z nej sa totiž ponúka úchvatný výhľad na celé mesto. Na vrchol môžete pohodlne vyjsť výťahom a kochať sa z vonkajšej i kryté vyhliadky. V 106. poschodí budovy potom nájdete panoramatickú reštauráciu Top of the World Restaurant, ktorá sa každých 80 minút otočí o 360 stupňov. Okrem toho je tu aj bar, v ktorom sa konajú rôzne party, alebo napríklad svadobná kaplnka.

Ak sa plánujete vo Vegas nechať oddať, najvyššia budova mesta je určite veľkolepým začiatkom vášho manželského života.

Top of the World Restaurant Stratospehere v Las Vegas
Top of the World Restaurant Stratospehere v Las Vegas

Atrakcie

Odvážlivcov a milovníkov adrenalínových atrakcií určite naláka „zábavný park“ umiestnený priamo vo veži. S adrenalínovými atrakciami sa počítalo už pri výstavbe komplexu. Pôvodne sa hovorilo o obrovskej sedemdesiatmetrovej gorile, ktorá by niesla pasažierov dole z veže, pričom by to nakoniec nezvládla a spustila ich voľným pádom dole.

Lasvegaský King Kong nakoniec nevznikol, ale to, čo na veži nájdete dnes, skutočne stojí za to. Už len názvy štyroch atrakcií vypovedajú mnoho: Veľká strela (Big Shot), X Krik (X Scream), Šialenstvo (Insanity) a Nebeský skok (Sky Jump).

X Scream a Insanity sú oproti dvom zostávajúcim atrakciám „ľahšou kávou“. X Scream je otvorené vozidlo, ktoré s vami nad mestom bude jazdiť sem a tam. Rýchlosť pritom nie je nijako závratná a mali by ste pri nej stihnúť užiť si pohľad na Las Vegas.

X Scream Las Vegas
X Scream Las Vegas

Atrakcia s názvom Insanity rozhodne nie je nič pre tých, ktorí nemajú radi, keď sa im zamotá hlava. Tu si totiž sadnete do sedačky a necháte sa pár minút otáčať dookola. Las Vegas je priamo pod vami. Môžete pritom len dúfať, že sa nestane to, čo v roku 2005, kedy bola atrakcia spustená – kvôli technickým problémom vtedy pasažieri viseli nad mestom celú hodinu a pol.

Insanity Las Vegas
Insanity Las Vegas

Big Shot je už niečo pre odvážnejšie povahy. Ide o najvyššie položenú atrakciu na svete – Veľká strela je umiestnená v 329 metroch. Ak si kúpite vstupenku, ste najprv vystrelený na úplnú špičku veže, potom vás nechajú spadnúť voľným pádom a nakoniec vás ešte chvíľu vystreľujú a nechávajú znova padať.

Big shot Las Vegas
Big shot Las Vegas

Najnovšia atrakcia na veži Stratosphere, otvorená v roku 2010, je potom Sky Jump. Ten už je pre skutočných fajnšmekrov a odvážlivcov. Jedná sa o niečo na štýl bungee jumpingu, počas ktorého z veže skočíte v špeciálnom obleku pripevneným na lane a celých tristo metrov letíte voľným pádom. Ide o prvú atrakciu svojho druhu otvorenú v USA a zatiaľ najvyšší Sky Jump na svete.

Sky Jump Las Vegas
Sky Jump Las Vegas

Že si nie ste tak úplne istí, či je vás žalúdok dostatočne silný? O návšteve atrakcií môžete rozmýšlať dlho do noci – všetky sú totiž otvorené každý deň do jednej hodiny rannej, v piatok a sobotu potom dokonca do dvoch ráno. Ak sa rozhodnete teda nakoniec predsa len niektorú z nich vyskúšať, budete môcť navyše pozorovať žiaru lasvegaských neónov pod vami. Ak teda radšej nezavriete oči…


 

Videá Atrakcíí

X Scream

Insanity


Big Shot


Sky Jump


Zhrnutie a ubytovanie

Na 8. poschodí tohto hotela a kasína v Las Vegas sa nachádza veľký bazén, z ktorého sa vám naskytne panoramatický výhľad na mesto. Vo všetkých moderných izbách nájdete káblovú TV s plochou obrazovkou. Nákupné centrum Fashion Show je vzdialené 2 km.

V každej izbe hotela Stratosphere Hotel and Casino máte k dispozícii posedenie a pracovný stôl. K vybaveniu patria aj bezplatné toaletné potreby a platené TV kanály.

Osviežiť sa môžete v hotelových kúpeloch Roni Josef, ktoré vás budú hýčkať pomocou metód spájajúcich antické a vedecké postupy. Nájdete tu aj fitnescentrum s nepretržitou prevádzkou a 350 metrov vysokú vežu. Na jej vrchole si môžete užiť adrenalínové jazdy a jedinečné výhľady na okolie.

Hotelová reštaurácia Top Of The World sa nachádza vo výške 244 metrov a otáča sa o celých 360 stupňov. Navštíviť môžete aj klasický Las Vegas bufet ponúkajúci nedeľný brunch so šampanským a reštauráciu v štýle 50-tych rokov Roxy’s Diner. V salóniku 107 Sky si môžete vychutnať vynikajúce koktaily a predjedlá.

Pešia ulica a atrakcia centra mesta Fremont Experience sa nachádza menej ako 10 minút chôdze od hotela a kasína. Súkromný klub Las Vegas Country Club je vzdialený menej ako 3,2 km.

Mapa

Fotogaléria

Značky
Zobraziť viac

Mohlo by sa Vám páčiť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Doporućujeme prezrieť

Close
Close
Close