AktualityArchitektúra a Mestské častiBudovyCestovanieChcem do Las VegasEkonomikaGeografiaHistóriaKultúraLetenky,zájazdy,ubytovanieMúzeáNezaradené

Viva Las Vegas-Mesto Hriechu a Zábavy

Las Vegas

Info

  • Dátum založenia: 15. mája 1905
  • Nadmorská výška: 610 m
  • Populácia: 632 912 (2016)
  • Priemerná cena trojhviezdičkového hotela je 92 €
  • Priemerná cena päťhviezdičkového hotela je 189 €

Las Vegas je najväčšie mesto štátu Nevada v Spojených štátoch amerických. Je sídelným strediskom okresu Clark County. Rozkladá sa na ploche 352 km² a žije tu vyše 630 tisíc obyvateľov. Mesto je centrom Metropoly Las Vegas, v ktorej sa nachádza aj mesta North Las Vegas a Henderson a ďalšie sídla. Celá táto oblasť číta cez 2,1 milióna obyvateľov a patrí medzi najviac sa rozvíjajúce oblasti USA.

Celá oblasť Las Vegas je predovšetkým známa svojím nočným životom. Jej srdcom, avšak už mimo hraníc vlastného mesta, je ulica Las Vegas Boulevard, respektíve jeho časť Las Vegas Strip dlhá 6,8 km. V tejto časti sa nachádza väčšina hotelových komplexov, ktoré sú zároveň aj obrími kasínmi ktoré si zoberieme v naších článkoch. Nachádza sa tu 18 z 25 najväčších hotelov na svete.

Dolný LasVegas
Dolný-LasVegas

História

Oblasť dnešného mesta Las Vegas bola osídlená najmenej pred 10 000 rokmi, a to vďaka podzemným vodám, ktoré napájajú miestne zelenej lúky uprostred okolitej Mohavskej púšte. V 2. tisíročí pr.N.L. sa tu usídlil kmeň Paiutov a okolo roku 500 pr. N. L. sa tu objavili anasaziovia, ktorí tu rozvíjali poľnohospodárstvo a stavali si obydlia, tzv. Puebla. Zhruba okolo roku 1000 n. L. Sa anasaziovia presunuli ďalej na juh. V 20. rokoch 19. storočia túto oblasť objavujú Španieli a vybudovali tu pevnosť na ochranu tzv. Španielske chodníky, ktorá viedla zo Santa Fe do Los Angeles. V roku 1829 tadiaľ prechádzal mexický prieskumník Raphael Rivera a nazval túto oblasť Las Vegas (v španielčine „lúky“). V roku 1848 prehralo Mexiko vojnu s USA a oblasť Las Vegas sa stala súčasťou teritória Nové Mexiko. V tom čase sa v celej oblasti začali usadzovať mormóni a vznikali tu malé osady, ktoré sa rýchlo rozvíjali vďaka ťažobnému priemyslu.

 

Kolaje v Nevade
Stavba Koľají v Nevadskej púšti rok okolo 1905

Od 18. januára 1867 je územie dnešného Las Vegas súčasťou Nevady. Postupne sem prenikala aj železnice. Tá bola dokončená na jar roku 1905 a spájala Los Angeles a Salt Lake City. Dňa 15. mája 1905 bola neďaleko pevnosti Fort Baker založená osada pod názvom Las Vegas. V roku 1906 je otvorený prvý hotel pod názvom Hotel Nevada (v súčasnosti pod názvom Golden Gate), čo bolo základom pre neskoršie Fremont Street. V roku 1911 získala osada vlastnú samosprávu a štatút mesta. Impulzom pre rozvoj mesta bola plánovaná výstavba neďalekej Hoover Dam, zvlášť potom ako miesto odpočinku pre jej staviteľa. V roku 1931 došlo v Nevade k legalizácii hazardných hier a tým začína stavba kasín a hotelov.

 

Hotel Golden Gate Las Vegas-História
Hotel Golden Gate Las Vegas-História

 

Hotel Golden Gate Las Vegas na Fremont Street-Súčastnosť
Hotel Golden Gate Las Vegas na Fremont Street-Súčastnosť

Po slávnostnom otvorení Hooverovej priehrady v roku 1936 sa počet obyvateľov začal rozrastať, rovnako ako vzrastal cestovný ruch. Do tejto doby držalo prvenstvo nevady mesto Reno. Obrat nastal v 40. rokoch, keď sa vlastníkmi kasín a hotelov stali skupiny organizovaného zločinu, ktoré mesto ovládli po nasledujúcich niekoľko desaťročí. Veľkú zásluhu na tom mal Benjamin Siegel, ktorý tu 26. decembra 1946 otvoril hotel a kasíno pod názvom Flamingo (podľa mena jeho priateľka). Flamingo bolo otvorené na ulici Las Vegas Strip, na ktoré sa neskôr začali stavať ďalšie kasína a hotely a v dnešnej dobe zatieňujú pôvodne vodcovské Fremont Street.

Hotel Flamingo Las Vegas rok 1953
Hotel Flamingo Las Vegas rok 1953
Hotel Flamingo Las Vegas Súčastnosť
Hotel Flamingo Las Vegas Súčastnosť

V 50 – tych rokoch prežívalo Las Vegas svoju zlatú éru, k čomu výrazne prispela aj armáda, ktorá neďaleko mesta testovala v púšti atómovú bombu.

Doprava

Medzinárodné letisko McCarran International Airport leží len 1 míľu na východ od južného konca Stripu. Niektoré hotely zvážajú svojich hostí zadarmo svojimi autobusmi.

McCarran International Airport v Las Vegas
McCarran International Airport v Las Vegas

 

Neobvyklým dopravným prostriedkom je monorail, ktorý slúži na prepravu medzi siedmimi hotelmi po celej dĺžke Stripu a bola spustená v roku 2004.Cenník sa pohybuje od 5 dolárov za jednu jazdu,24 hodinový tickez za 13 dolárov. Dopravu do iných častí mesta zabezpečuje miestna autobusová doprava. Tiež je k dispozícii taxi, ktoré je však na prepravu na Stripu nevhodné kvôli neustálym zápcham a frontám. Stanice zastávok pre monorail sú:

SLS Station

Westgate Station

Convention Center Station

Harrah’s & The LINQ Station

Flamingo & Caesars Palace Station

Bally’s & Paris Station

MGM Grand Station

 

Podľa sčítania ľudu v roku 2010 žije v Las Vegas 583 763 obyvateľov. Stoho 62,1% Bieli Američania,11,1% Afroameričania,0,7% Americkí indiáni,6,1% Ázijskí Američania,0,6% Pacifický ostrovania,14,5% iná rasa,4,9% dve alebo viac rás. Dnes k roku 2018 žije v Las Vegas 640,174 obyvateľov a ročne navštívi mesto Las Vegas cez 42,300,000 turistov

Strip,hazard hotely a kasína

Každé kasíno je sebestačnou krajinou fantázie, kde všetko ovláda vzrušenie. Mohutné pohyblivé chodníky vás akoby proti vlastnej vôli dopravia z ulice priamo do vnútra kasína. Život v kasínach beží dňom i nocou a v izolovanom prostredí bez okien stratíte prehľad, ktorá je práve denná doba.

Najlepším časom na prechádzky po ulici je noc, keď neóny kasín žiaria ako tisícky drahokamov.
Strip sa svojou zástavbou tlačí hlbšie do púšte, a tak nové kasína vznikajú na južnom konci, neďaleko letiska. Defilé kasín začína zlatou blýskajúcou sa vežou kasína Mandalay Bay, ktoré bolo otvorené v roku 1999. Postavili ho zo zisku susedov, kasín Luxor a Excalibur. Mandalay Bay je zameraná skôr na bohatšiu klientelu.

Mandalay Bay Las Vegas
Mandalay Bay Las Vegas

Jediné, čo ponúka v Mandalay Bay aj obyčajným návštevníkom, je Žraločí útes , čo je morské akvárium s tunelmi, kde návštevníkom plávajú nad hlavami zubatí páni morí. Medzi palmami sa do hlavnej ulice vypínajú dve obrovské sfingy. Strážia vchod do 36 – poschodovej pyramídy z dymového skla s názvom Luxor. Vo vnútri nájdete nekonečné množstvo egyptských zaujímavostí. Nachádza sa tam presná kópia hrobky kráľa Tutanchamóna. Kasíno Excalibur je menej prepracovaný model stredovekého hradu, vrátane padacieho mosta a niekoľkých veží s cimburím, v ktorého podzemí sa skrýva množstvo atrakcií pre deti. V rokoch 1990 – 1993 bol najväčším hotelom na svete. Obdobie jeho vlády ukončil hotel s 5 000 izbami MGM Grand, pod strechu ktorého sa schoval celý zábavný park. Na javisku v obrovskej sále tu vystupujú hviezdy slávnych mien a každý večer tu stretnete aspoň jednu kópiu Elvisa. Vo vnútri je pod sklenenou kopulou aj skutočná zoologická záhrada Lion Habitat, kde chovajú levy.

MGM Grand resort v Las Vegas
MGM Grand resort v Las Vegas

O križovatke ulíc Las Vegas Boulevard a Tropicana Avenue sa hovorí, že je najrušnejšou križovatkou v Amerike. Severovýchodný roh, naproti staručkému kasínu Tropicana, stojí prepracovaný kolos kasína New York – New York. Vošiel sa tu celý Manhattam, upravený rovnako ako originál, kde je 12 mrakodrapov a dokonca aj socha Slobody a Brooklynský most. Rovnako je rozpracované aj vnútro – interiér, ktorý pripomína Central Park za súmraku. Ďalej na sever je na druhej strane cesty kasíno Aladdin, kde sa kedysi ženil sám Elvis.
Hneď vedľa je kasíno Paris, ktoré bolo otvorené v roku 1999. Eiffelovka je oproti originálu polovičná a stojí priamo nad Víťazným oblúkom a Operou. Eiffelova veža bola umiestnená s jasným zámerom tak, aby bolo možné obdivovať spievajúce fontány kasína Bellagio, ktoré stoja cez ulicu. Hneď cez ulicu Flamingo Road od Bellagia stojí ďalší kolos – Caesars Palace, kde sa nachádza Michelangelova socha Dávida. Nad obchodmi, reštauráciami a “ožívajúcimi” sochami bohov vo Fóre sa neustále rozjasňuje a zatemňuje umelá obloha. Nočný dav ľudí sa tlačí každých 15 minút pred lesknúce sa kasíno Mirage, ktoré nájdete hneď za Caesarovým palácom.

New York New York hotel a kasíno – Las Vegas
New York New York hotel a kasíno – Las Vegas

Fontána pred kasínom sa totiž každých 15 minút zmení na besniaci vulkán. Vo vnútri sa v malom sklenenom výbehu pri vchode promenádujú biele tigre Siegfrieda a Roya. Hneď v susedstve sa čo chvíľa strhne námorná bitka, kde sa za veľkého kriku pred kasínom Treasure Island ( Ostrov pokladov) stretne pirátska galeona s britskou fregatou. Výsledkom je potopenie jednej z nich aj s posádkou.

Treasure Islands V las Vegas
Treasure Islands V las Vegas

Na druhej strane Stripu sa na vás z diaľky smeje fasáda ďalšieho obra z roku 1999, kasína Venetian (Benátky). Tvorí ho šesť napodobenín najslávnejších benátskych domov a nefalšovaný kus kanálu s gondolami. Na poschodí narazíte na kópiu Veľkého kanálu Grand Canal, vrátane spievajúcich gondolierov. Na 1. a 2. poschodí je v benátskej knižnici prvá americká pobočka londýnskeho múzea voskových figurín Madame Tussaud´s . Kasíno Circus Circus, ktoré nájdete asi míľu na sever, je zamerané na rodinnú zábavu. Pokiaľ sa chcete schladiť, mali by ste si to namieriť do Wet´n´Wild, čo je jediný vodný park vo Vegas. Hotel Las Vegas Hilton, ktorý stojí pol míle na východ od kasína Circus Circus, je domovom sci –fi predstavenia Star Trek Experience.

Venetian Rezort Hotel a Kasíno v Las Vegas
Venetian Rezort Hotel a Kasíno v Las Vegas

V roku 1996 sa o pol míle ďalej smerom k centru mesta otvorilo kasíno Stratosphere. So svojimi 340 metrami je to najvyššia budova v Las Vegas, a čo viac – na Západe vôbec.

Z krytého observatória i z vonkajšej výhliadkovej terasy sa návštevníkom naskytne úžasný pohľad na mesto. Okolo veže prechádza najväčšia horská dráha na svete a atrakcia nazývaná Big Shot vás vystrelí až vrchol špice, ktorá je ešte o 50 m vyššie a potom vás nechá spadnúť voľným pádom dole.   Reštaurácie   Pred viac ako 10 rokmi Las Vegas doplácalo na to, že návštevníci nechceli svoje tvrdo vyrobené peniaze zbytočne utrácať v drahých reštauráciách, a tak sa lepšie podniky obmedzili na talianske reštaurácie pre mafiánskych bossov, dostatočne ďaleko od centra diania na Stripe. Situácia sa však radikálne zmenila a hlavné kasína lákajú svojich zákazníkov nielen na blikotavé automaty a herné stoly, ale taktiež na šéfkuchárov z celej Ameriky, ktorí tu predvádzajú svoje kulinárske špeciality.

Stratosphere Kasíno v Las Vegas
Stratosphere Kasíno v Las Vegas

Dnes už necestujú turisti do Las Vegas len si legálne zahrať hazardné hry, ale tiež si pochutnať v takých reštauráciách, v ktorých by si inde v USA museli objednávať stôl dlho dopredu a ešte zaplatiť astronomické sumy. Okrem drahých reštaurácií však skoro v každom kasíne nájdete i reštauráciu v štýle švédskych stolov (“ Jedzte, čo sa do vás vojde.”) alebo luxusný bufet. Skutočne dobré občerstvenie s veľkým výberom nenájdete ani na Stripe ani v starom centre, ale trocha bokom, kde hlavnými zákazníkmi nie sú turisti, ale domáci obyvatelia.   Lake Mead a Hoover Dam   Skoro každý, kto zavíta do Las Vegas, navštívi neďaleké vodné nádrže Lake Mead, vzdialené 30 míľ juhovýchodne od mesta, ktoré vznikli pri stavbe gigantickej priehrady Hoover Dam. Lake Mead to je pohľad na nekonečnú modrú hladinu ostro kontrastujúcej s okrovou farbou púšte, ktorá ju obklopuje.

Lake Mead-Hooverova priehrada neďaleko Las Vegas
Lake Mead-Hooverova priehrada neďaleko Las Vegas

Národná rekreačná oblasť Lake Mead sa tiahne skoro pozdĺž celej hranice Nevady s Arizonou, ale najkrajšie časti ležia na nevadskej strane. O 8 míľ ďalej, za hrebeňom pohoria Black Mountains, vedie cesta priamo po hrádzi priehrady Hoover Dam. Mohutné vodné dielo na prehradenej rieke Colorado, kde jeho hlavným účelom bolo zásobovanie veľkých miest Juhozápadu lacnou elektrickou energiou, patrí medzi najväčšie stavby svojho druhu na svete ( hrádza je vysoká 228 m ) a na jeho stavbu bolo použitého toľko betónu, že by bohato postačil napríklad na stavbu dvojprúdovej diaľnice zo západného pobrežia USA do New Yorku. Stavba bola dokončená v roku 1935 ako prvý skutok programu Úradu pre rekultiváciu federálneho územia, ktorý vyvrcholil stavbou priehrady Glen Canyon Dam. Ak máte záujem sa pozrieť do vnútra gigantickej priehrady, môžete sa zúčastniť organizovanej prehliadky.

Väčšiu časť územia najväčšieho, ale najmenej osídleného štátu Juhozápadu – Nevady tvoria vyprahnuté (zvetralé) roviny, ktorých celistvosť narušujú len ostré hrebene pohoria vulkanického pôvodu – Veľká panva. Diaľnice cez Nevadu zo Salt Lake City do Rena majú množstvo čudne nazvaných mestečiek a osád, ako je Winnemucca, Elko, Battle Mountain, ktoré všetky bez výnimky zdobia krikľavé neóny kasín, motelov a supermarketov. Druhá hlavná cesta č.50 získala povesť najosamelejšej cesty v celej Amerike. Vedie cez jediné chránené územie so štatútom národného parku v Nevade, Národný park Great Basin vo východnom pohorí. Treťou cestou v Nevade je cesta č.95, spájajúca Reno a Las Vegas, ktorá míňa Údolie smrti a najslávnejšie mesto duchov v Nevade, Goldfield.

To všetko a ešte viac si rozoberieme v ďalších článkoch na tomto webe las-vegas.sk. Pripravujeme aj cestovateľského sprievodcu v PDF formáte ktorý budete môcť mať stále zo sebou. Nájdeme spoločne vhodné letenky ukážeme si atrakcie… Viva Las Vegas

MAPA

 

 

Značky
Zobraziť viac

Mohlo by sa Vám páčiť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Doporućujeme prezrieť

Close
Close
Close